Alueelliset yhdyshenkilöt

 

Liikkujan viikolla järjestetään useita paikallisia tapahtumia. Paikallisten tapahtumien järjestäjien yhteystiedot helpottavat tiedonvaihtoa. Kannattaa hyödyntää muiden kokemuksia ja vaihtaa vinkkejä.

Kunnat ja kaupungit

Helsingin kaupunki
Hämäläinen Anu, 09 310 373 96, anu.hamalainen@hel.fi
Haaparanta Suvi, 040 542 1239, suvi.haaparanta@hel.fi

Hyvinkään kaupunki
Kinnunen Tapio, 040 195 2003, tapio.kinnunen@hyvinkaa.fi

Hämeenlinnan kaupunki
Yli-Seppälä Jussi, 050 463 9099, jussi.yli-seppala@hameelinna.fi

Joensuun kaupunki
Varonen Ari, 050 337 5878, ari.varonen@joensuu.fi

Järvenpään kaupunki
Piela Sari, sari.piela@jarvenpaa.fi

Jyväskylän kaupunki
Sarkkinen Anna, anna.sarkkinen@jkl.fi

Jämsän kaupunki
Rahkonen Hannele, 040 571 2088, hannele.rahkonen@jamsa.fi

Kaarinan kaupunkin
Tommola Marja, 040 832 8515, marja.tommola@valonia.fi

Kajaanin kaupunki
Rusanen Tiina, 044 421 4028, tiina.rusanen@kajaani.fi

Kangasalan kunta
Joensuu-Partanen Jenni, jenni.joensuu-partanen@kangasala.fi

Kontiolahden kunta
Hyttinen Simo, 040 1273 264, simo.hyttinen@kontiolahti.fi

Kotkan kaupunki
Värri Eija, 05 234 4804, eija.varri@kotka.fi

Kouvolan kaupunki
Karhunen Anna-Riikka, 020 615 6755, anna-riikka.karhunen@kouvola.fi

Lahden kaupunki
Knuuti Sari, 03 814 3163, sari.knuuti@lahti.fi

Lappeenrannan kaupunki
Haakana Pia, 040 549 4740, pia.haakana@lappeenranta.fi

Lempäälän kunta
Karjalainen Virpi, 050 383 9395, virpi.karjalainen@lempaala.fi

Liedon kunta
Tommola Marja, 040 832 8515, marja.tommola@valonia.fi

Lohjan kaupunki
Rantala Esa, 044 369 4478, esa.rantala@lohja.fi

Mikkelin kaupunki
Väänänen Arja, arja.vaananen@mikkeli.fi

Mäntälän kunta
Määttänen Asko, 040 3145 440, asko.maattanen@mantsala.fi

Naantalin kaupunki
Tommola Marja, 040 832 8515, marja.tommola@valonia.fi

Oulun kaupunki
t Lam Edwin, edwin.tlam@ouka.fi

Porin kaupunki
Riihimäki Eija, eija.riihimaki@pori.fi

Porvoon kaupunki

Linna-Varis Hanna, 040 529 0278, hanna.linna-varis@porvoo.fi

Raision kaupunki
Tommola Marja, marja.tommola@valonia.fi

Ranuan kunta
Jaakola Anitta, 0400 176 792, anitta.jaakola@ranua.fi

Riihimäen kaupunki
Nevalainen Teija, 019 758 4747, teija.nevalainen@riihimaki.fi

Ruskon kunta

Tommola Marja, marja.tommola@valonia.fi

Tampereen kaupunki
Riippi Johanna, 040 806 2736, johanna.riippi@tampere.fi

Turun kaupunki
Tommola Marja, marja.tommola@valonia.fi

Vaasan kaupunki
Kaunismäki Tomi, 040 539 0949, toni.kaunismaki@vaasa.fi

Vantaan kaupunki
Sjövall Anna, anna.sjovall@vantaa.fi

Vihdin kunta
Viljanen Meri, 044 467 5341, meri.viljanen@vihti.fi
______________________________________________________


ELY-keskukset

Lapin ELY-keskus
Ylinampa Jaakko, jaakko.ylinampa@ely-keskus.fi

Varsinais-Suomen ELY-keskus
Arén Eeva-Liisa, 040 738 4296, eeva-liisa.arén@ely-keskus.fi
Paavilainen Pekka, pekka.paavilainen@ely-keskus.fi

______________________________________________________


Muut organisaatiot

Helsingin seudun ympäristöpalvelut (HSY)
Visakova Marika, 050 308 6014, marika.visakova@hsy.fi

Hengitysliitto HELI ry
Leinonen Anne, anne.leinonen@hengitysliitto.fi

HSL Helsingin seudun liikenne
Tarja Jääskeläinen, 050 385 5043, tarja.jaaskelainen@hsl.fi

JAPA  - Jyväskylän kestävä kehitys ry
Kankainen Kati, 0400 361 365, kati.kankainen@jkl.fi
Sarkkinen Anna, 014 266 7155, anna.sarkkinen@jkl.fi

Liikenne- ja viestintäministeriö
Jääskeläinen Saara, 040 015 3745, saara.jaaskelainen@lvm.fi
Rossi Eine, 09 160 28331, eine.rossi@lvm.fi

Liikenneturva
Hara Kaisa, 020 7282 317, kaisa.hara@liikenneturva.fi
Tuomikoski Satu, 040 061 0742, satu.tuomikoski@liikenneturva.fi

Liikennevirasto
Hyvärinen Kati, 029 534 3006, kati.hyvarinen@liikennevirasto.fi
Viinikainen Tytti, 040 709 6701, tytti.viinikainen@liikennevirasto.fi
Ylipaavalniemi Päivi, 0295 021 369, paivi.ylipaavalniemi@ely-keskus.fi

Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi
Lohko-Soner Katja, 029 543 6077, katja.lohko-soner@trafi.fi
Salonen Reetta, 029 5347 051, reetta.salonen@trafi.fi

Motiva
Suomela Helena, 050 303 3581, helena.suomela@motiva.fi
Mustonen Sirpa, 0424 281 229, sirpa.mustonen@motiva.fi

Navico
Perälä Timo, 040 706 0415, timo.perala@navico.fi

Pyöräilykuntien verkosto
Hirvonen Matti, 040 419 4555, matti.hirvonen@poljin.fi

Ramboll Finland Oy
Reihe Hanna, Espoon toimipiste, 040 736 5355, hanna.reihe@ramboll.fi 
Svenns Terhi, Espoon toimipiste, 050 358 0733, terhi.svenns@ramboll.fi
Kinnunen Teemu, Oulun toimipiste, 050 336 9689, teemu.kinnunen@ramboll.fi

Sito Oy, Kuopio
Ansio Virpi, 020 747 6584, virpi.ansio@sito.fi
Savolainen Mika, 040 486 7747, mika.savolainen@sito.fi

Suomen Latu ry
Könönen Panu, 040 703 6209, panu.kononen@suomenlatu.fi

Suomen Paikallisliikenneliitto ry
Fredrikson Harri, 050 363 3187, harri.fredrikson@pllry.fi

Suomen ympäristökeskus SYKE
Ala-Ketola Ulla, 040 740 1656, ulla.ala-ketola@ymparisto.fi

Työterveyslaitos
Kulha Kristiina, 030 474 2551, kristiina.kulha@ttl.fi

Valonia (Varsinais-Suomi)
Väisänen Paula, 044 907 5986, paula.vaisanen@valonia.fi
Tommola Marja, 050 594 8330, marja.tommola@valonia.fi

Ympäristöministeriö
Kaisa Mäkelä, kaisa.makela@ymparisto.fi

 

Liikkujan viikossa mukana

Motiva logo_Pysty some.jpg            Liikennevirasto_logo_Fin_Screen_RGB.jpg             Sähköpostiallekirjoitus_Kulje viisaasti.jpg

 

Menossa mukana

poljin harmaa.jpg